درمان وسواس

درمان وسواس

تعریف وسواس :

بیماری وسواس اجباري(OCD) یک بیماری روان پزشکی با منشاء اضطراب است که انواع مختلفی دارد. این بیماری، مزاحم و مختل کننده زندگی فرد و اطرافیان اوست.

 

انواع وسواس

1- وسواس فکری :

در این وسواس افکار مزاحم و تکرارشونده در ذهن وجود دارد. گاهی فرد حتی تلاش می کند چنین فکرهایی را از ذهنش بیرون کند، ولی با وجود تلاش زیاد هرگز موفق نمی شود. افکار وسواس انواع مختلفی را در بر می گیرد از افکار وسواسی خرافاتی و یا جنسی تا افکار آسیب به دیگران.

افکار وسواسی خرافه، افکار بی پایه و اساسی هستندکه به هیچ وجه سندیت ندارند. مثل این که اگر فلان لباس را بپوشم، تصادف خواهم کرد و یا اگر چند قدم جلو یا عقب نگذارم اتفاق ناگواری برایم خواهد افتاد. در افکار وسواسی جنسی، فرد بیمار در ذهنش مدام تصور می کند که با فلان فرد، تماس جنسی برقرار می کند. در نوع افکار وسواسی آسیب به دیگران، فرد در ذهنش این فکر به وجود می آید که اگر مثلا چاقو به شکمش برخورد کند، چه خواهد شد.

 

2- وسواس عملی :

اعمال وسواسی، رفتاری تکرار شونده، مزاحم و اجباری هستند که در آن بیمار خود را مکلف و موظف به انجام آن می کنند. وسواس عملی معمولا با زمینه افکار وسواسی توام می باشد ولی گاهی ممکن است هیچ ذهنیت فکری در فرد وجود نداشته باشد.

شایع ترین نوع این وسواس، نوع شست وشو است. این نوع وسواس را باید از نظافت و تمیزی جدا کرد. افرادی که وسواس شست وشو دارند، عملکرد فردی، خانوادگی و اجتماعی بیماران مبتلا به این نوع وسواس، مختل شده و دیگران نسبت به کارهای آنها اعتراض می کنند. این بیماران معمولا عددی را برای تکرار عملشان دارند.

وسواس های عملی متعدد دیگری هم وجود دارند از جمله وسواس کنترل کردن، وسواس قرینه‌گی، وسواس دست زدن به ماشین در حال حرکت، شمردن ساختمان های متعدد یا یادداشت کردن پلاک های ماشین در ذهن، وسواس در خرید، وسواس کندن مو، وسواس قمار، وسواس آتش افروزی وغیره

 

میزان شیوع وسواس :

به طور كلي ميزان شيوع اختلال وسواس اجباري(OCD) 2تا 3 درصد است که برخلاف تصورر عموم، احتمال ابتلاي مرد و زن به این بیماری يكسان است، اما در گروه سني نوجواني، ميزان ابتلاي پسران از دختران بيشتر است كه منشاء ژنتيك دارد. از سوي ديگر ميزان ابتلاي افراد مجرد به اين اختلال، بيشتر از متاهل هاست. احتمال ابتلای افراد وسواسی به افسردگی و حتی اقدام به خودکشی وجود دارد.

 

علت وسواس :

محققان تا کنون علت های زیادی را برای این بیماری برشمرده اند. ولی نقش ژنتیک در بروز وسواس پررنگ است. عوامل دیگر مانند عوامل تربیتی، رفتاری و اجتماعی نیز می تواند زمینه را برای اختلال وسواسی مهیا کند.

 

تفاوت بیماری با اختلال شخصیت وسواسی :

افراد مبتلا به اختلال شخصیت وسواسی، در زندگی معمولی انعطاف ناپذیر، سختگیر، ریزبین و حاشیه بین هستند. آنها در تصمیم گیری تردید زیاد و خلاقیت کمی دارند. همیشه سعی می‌کنند از هر شرایط جدید و تحول در زندگی فاصله بگیرند. در جابه جایی مسکن، تغییر شغل و هر نوع تغییر موقعیتی، تصمیم گیری برای ازدواج و… انعطاف ناپذیرند. انسان‌هایی نچسب و خشک که به سختی دوست پیدا می کنند ولی اگر دوستی داشته باشند دوستی هایشان پایدار خواهد بود.

در حالی که بیماری وسواسی اجباری به گونه‌ای است که فرد افکار و اعمالی را به طور تکراری انجام می دهد و با این که خودش نیز می داند که رفتارها و کارهایش تکراری است، ولی یک حس درونی اجباری به او می گوید که حتما باید این کار را انجام دهد، هر چند بر خلاف میل باطنی او باشد. در ذهن این افراد مدام دستوری صادر می شود.

 

درمان وسواس :

درمان وسواس ترکیبی از دارودرمانی به همراه روش های مختلف روان درمانی، رفتار درمانی، هیپنوتراپی و گاهی نوروتراپی می‌باشد.

طول مدت درمان و میزان پاسخ به درمان این بیماری بستگی به نوع، شدت و مدت ابتلا به آن متفاوت است. استفاده از تکنیک‌های درمانی جدید تصویرسازی ذهنی، هیپنوتراپی و TDCS می‌تواند تاثیرات بسیار سریع و مفید درمانی به دنبال داشته باشد.

در مواقع شدید که زندگی فرد مختل و عملکرد وی دچار افت شدید شده باشد، ممکن است برای فراهم نمودن زمینه بهبود وی، نیاز به بستری در بیمارستان و حتی شوک درمانی باشد.

 

drmjahangiri.ir

hlmc.ir