بهينه سازي تصوير ذهني

يكي از خصوصيات منحصر به فرد آدمي در مقابل ساير موجودات، توانايي شناخت خويشتن و تصويرسازي ذهني است. وجود تصوير ذهني و قدرت تغيير دادن آن، از اهميت بالايي در امتياز بخشي انسان به ساير موجودات عالم برخوردار است و نكته قابل توجه ديگر اين كه، خودانگاره انسان‌هاي مختلف نيز كاملاً اختصاصي، منحصر به فرد و متفاوت از ديگر انسان‌ها مي‍باشد.

وضعيت زندگي هر انساني به تصوير ذهني او بستگي دارد و تصوير ذهني او نيز به طور اختصاصي متعلق به خودش مي‌باشد يعني هر کسي مي‌تواند تصوير ذهني‌اش را تغيير بدهد و در قالب دلخواه بريزيد و به آن شكل بدهد.

ما برده و مطيع تصوير ذهني خودمان هستيم و آن نيز برده و فرمانبردار ما. مثل اتومبيلي كه به هر كجا برود، راننده‍اش را نيز با خود مي‍برد البته در مسيري که توسط راننده تعيين ‌شده است. ما نيز مي‍توانيم تصوير ذهني خودمان را به هر كجا كه بخواهيم، هدايت كنيم البته اگر راننده باشيم نه يك مسافر زنداني!؟

در درون تک تک ما انسان‌ها، يك قاضي دروني وجود دارد كه بر اساس حقايق و يا موارد غير واقعي و خيالي، حکم‌هايي صادر مي‍کند که سرنوشت ما را رقم مي‌زنند. حکم صادره منفي، مي‌تواند تمام اعتماد به نفس ما را به نابودي بكشاند و حکم مثبت، بر سطح عزت و اعتماد به نفس ما خواهد افزود.

من معتقدم که ريشه بسياري از مشكلات انسان‌هاي امروز، عدم پرورش تصوير ذهني مناسب آن‌هاست و داشتن خودانگاره منفي، مشكل بزرگي است كه آدمي را از مسير سلامت و سعادت خارج نموده است. به نظر مي‌رسد اكثر اختلالات اضطرابي (Anxiety disorder ) و هراس (Phobia) ، داراي منشا تصوير ذهني مي‌باشند كه پس از تصحيح آن، كاملاً فروكش خواهند نمود. در حقيقت كليدِ برخورد با اين‌گونه اختلالات رواني، بهينه‍سازي تصوير ذهني و آموختن پذيرش خود و احترام به خويشتن و بالاخره کسب عزت نفس مي‌باشد.

آيا تا به‍حال تصوير ذهني خودتان را مورد بازنگري و تجديد نظر قرار داده‌ايد؟ اين کار را حتماً انجام بدهيد، چرا که شناخت و بهينه‍سازي تصوير ذهني، نشان دهنده عظمت ذاتي و عامل بالقوه كمال شما مي‌باشد. متأسفانه خيلي از مردم، هيچ‌گاه به فكر بررسي و تغيير خودانگاره خويشتن نمي‍افتند و همواره بر اساس همان تصاوير ذهني بنا شده و شکل گرفته سال‌هاي قبل خود عمل مي‌کنند.

درست است که تصوير ذهني هر فردي معمولاً در همان دوران اوليه زندگي‌اش پايه‌ريزي شده است، ولي نکته بسيار مهم اين است که مي‌توان تصوير شکل گرفته را در هر سني، مورد تجديد نظر و اصلاح قرار داد. متأسفانه اغلب مردم بدون توجه به اين امر، همواره اجازه مي‌دهند تا تصوير ذهني ناقص سال‌هاي گذشته، همچنان زندگي حال و حتي آينده آن‌ها را تخريب كند.

خوشبختانه تصوير ذهني، از يک مكانيسم کاملاً پويايي (Dynamic ) برخوردار مي‌باشد كه مي‌توان هر لحظه آن‌را مورد بازنگري و اصلاح قرار داد. هر کسي مي‌تواند زندگي خود را به وسيله تغيير تصوير ذهني‌اش واقعاً دچار تحول و دگرگوني نمايد و اين امري است که بنده در بسياري از موارد مشاوره‌اي و يا در دانشجويانم به تجربه دريافته‌ام.

به عنوان مثال يکي از اين موارد، دانشجويي بود که تا سن بيست و پنج سالگي فقط از قدرت خواندن و نوشتن بهره‌مند بوده و از طريق کار در يک دامداري، روزگار مي‌گذرانده است ولي توانست با تغيير و اصلاح سيستم تصوير ذهني خود، قدرتي به دست بياورد که ظرف پانزده سال، از يکي از بهترين دانشگاه هاي کشور در مقطع کارشناسي فارغ‌التحصيل بشود.

ما مي‌توانيم ادامه سلطه گذشته بر زندگي خويش را بپذيريم و يا اين‌که زندگي‌مان را آن‌طور که دوست داريم بسازيم، انتخاب با خود ماست. شما دوست داريد مثل آدم‌هايي باشيد که تمام فكر‌شان به گذشته معطوف بوده و زندگي در زمان حال را به باد فراموشي سپرده‌اند؟ يا جزو آن گروهي باشيد که از قيد و بند گذشته رها شده‌اند و با زندگي هدفمندي، بناي محکم و زيباي زندگي‌شان را مي‌سازند؟

برگرفته از کتاب “زندگی در بهشت تصویر ذهنی”. دکتر محمود جهانگیری

drmjahangiri.ir

hlmc.ir