کاربرد هیپنوتیزم در ترک سيگار

موضوع ترک سیگار جزو مهم ترین و اصلی‌ترین چالش‌های زندگی برخی از افراد است که می‌تواند زندگی جدیدی را برای فرد رقم بزند. موضوعی که با توجه به تعداد زیاد معتادان به سیگار در کشورمان و عوارض بسیار وخیم مصرف دراز مدت آن از جمله ، بیماری های تنفسی و انواع سرطان ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

يكي از روش هاي مطمئن برای افرادی که مصمم به ترك سيگار هستيد، استفاده از هيپنوتيزم درمانی و تكنيك هاي NLP  می باشد. نتایج برخی تحقیقات صورت گرفته گویای این واقعیت است که استفاده از شیوه هیپنوتیزم درمانی، موفقیت افراد سیگاری را در روش ترک سیگار بیش از شیوه های رایج ترک سیگار، افزایش خواهد داد.

هیپنوتیزم درمانی در مقایسه با روش های معمول و قدیمی ترک سیگار، روشی بسیار سریع تر و نتیجه بخش تر است بویژه با توجه به سهولت اجرا و فقدان عوارض، بسیار مفید می باشد.

در هیپنوتراپی (هيپنوتيزم درمانی)، پس از فرو بردن سوژه در یک خلسه هیپنوتیزمی و دستيابي به عمق ناخودآگاه فرد از طريق روش هایی همچون هيپنوتيزم اريكسوني با تغيير كيفيت تصاوير ذهنی از طریق تلقین های هدفمند، حس تنفر نسبت به سيگار را در وی ایجاد و با تکنیک های شرطي سازي و آموزش خود هیپنوتیزم نیز این حس تنفر را در ذهن او افزايش و تثبيت مي کنیم.

همان طور که می دانید هر يك از ما داراي تصاویر ذهني منحصر به فردی هستيم که تمام رويدادهاي پیرامون خود را بر اساس آن ارزیابی مي كنيم. به عبارت دیگر جهان و احساسات ما، چيزي بجز كيفيت تصاوير نقش بسته در ذهن و برداشت های ذهني ما نیست.

استفاده از ایجاد تكيه گاه ذهني  (anchor)مبتنی بر متدهای NLP باعث تغيير تصاوير ذهني و تمايلات فرد شده که از طریق نشانه گذاري بدن، نسبت به سيگار به شکل منفی شرطي خواهد شد. این کار موجب آن می شود که هرگاه فردی به شکل عادت به سمت استفاده از سيگار می رود، به دليل تغيير ناخودآگاه تصوير ذهني و نفرتي كه از سيگار در وجودش پديدار می شود، از مصرف آن منصرف شده و یا در صورت مصرف ديگر همانند قبل لذت نخواهد برد که به مرور باعث کاهش علاقه به مصرف سیگار خواهد شد.

این نکته نیز لازم به ذکر است که مصرف سيگار یک عادت نامطلوبی است که برخی از افراد براي دستيابي به آرامش لحظه اي به آن پناه مي برند و قطعا اولين قدم در ترك عادات نامطلوبی همچون سيگار، خواستن است. در حقیقت تا زمانی که فردی نپذيرد كه به شکل فعال در روند درمانی خود مشاركت كند، هيچ درمانگري نمي تواند به او كمك كند.

* * استفاده از درمان نروتراپی نیز در این زمینه، نتایج موثرتر و مفیدتری را به همراه خواهد داشت.

دکتر محمود جهانگیری. پزشک هیپنونروتراپیست و مشاور

hlmc.ir