سلامت جنسی

سلامت جنسی به معنی سلامت جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی یک فرد در روابط جنسی است.

 

سلامت جنسی از نظر سازمان بهداشت جهانی، صرفا به معنی فقدان بیماری، اختلال عملکردی و نقص نیست بلکه به یک حالت جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی خوب در ارتباط با مسائل جنسی اشاره دارد. در واقع سلامت جنسی، رویکردی مثبت، قابل احترام و ایمن در روابط جنسی است که در آن فرد از رابطه خود لذت خواهد برد.

ارتباط جنسی سالم الزاماً یک رفتار جسمانی نیست که صرفا ً منجر به ارضای غرایز و یا بقای نسل بشر بشود، بلکه فراهم کننده زمینه آرامش روانی، افزایش مودت و ارتباط سالم با شریک جنسی و همچنین استحکام بخش بنیان خانواده می باشد.

سلامت جنسی تنها جلوگیری و درمان بیماری های جسمی نیست بلکه سلامت افراد از نظر عاطفی و روانی نیز در این تعریف جای دارد یعنی مثلا فردی که از نظر جسمی سالم بوده ولی شریک جنسی خود را به اجبار وارد رابطه می کند، از سلامت جنسی برخوردار نمی باشد.

توجه به موضوع سلامت جنسی، در حفظ و ارتقای آرامش، ثبات شخصیت و سلامت روان افراد بسیار اهمیت دارد و عدم توجه به آن، موجب آسیب های متعدد جسمی، روانی و اجتماعی می شود به ویژه در نوجوانان و جوانان. همچنین این موضوع، نقش مهمی در ازدواج و تشکیل خانواده سالم دارد و حتی همانگونه که در کتاب طلاق و تصویر ذهنی نیز بیان نموده ام، یکی از دلایل اصلی طلاق و یا رفتارهای غلطی چون خیانت زوجین، عدم سلامت جنسی می باشد.

طیف وسیعی از چالش ها و مشکلات جنسی از جمله لذت جنسی، تمایلات جنسی، رضایت جنسی، بیماری های جنسی و اختلال عملکرد جنسی افراد در حیطه سلامت جنسی قابل طرح می باشد که اختلال در هرکدام از آنها، موجب اختلال در سلامت جنسی خواهد شد و بایستی به شکل صحیحی مورد بررسی و درمان قرار بگیرند.

تمایلات جنسی افراد تحت تاثیر افکار، باورها و ارزش های آنها، زیربنای شکل دهی رفتارهای سالم در زمینه بهداشت جنسی است که گاهی این تمایلات به شکل بیمارگونه موجب به خطر انداختن سلامت آنها شده و نیازمند درمان و اصلاح خواهند بود. گاهی نیز یک مشکل روانی مثل اضطراب، افسردگی و یا وسواس، زمینه ساز بروز اختلالات جنسی است که بایستی تشخیص داده شده و تحت درمان قرار بگیرد.

 

برخی مسایل مطرح در مشاوره های سلامت جنسی عبارتند از :

– شناسایی مشکلات جنسی و تشخیص بیماری های مرتبط با آن

– درمان، آموزش و پیشگیری از مشکلات جنسی

– رفع مشکلات مربوط به اجبار یا خشونت جنسی (مثل تجاوز، سوء استفاده جنسی و آزار و اذیت)

– ارتقای سطح ایمنی روابط جنسی و پیشگیری از بیماری های مقاربتی جنسی مثل ایدز

– کمک به بررسی و درمان اختلالات و يا انحرافات جنسي

– ارتقای سطح آگاهی در مورد بدن، پاسخ های جنسی و لذت بردن از روابط جنسی

– پرورش اعمال و رفتار لذت بخش روابط جنسی

– کمک به رفع روابط جنسی بیمارگونه

– کنترل صحیح هیجانات جنسی

– ایجاد آمادگی لازم جهت فرزندآوری

 

شايع ترين اختلالات جنسي شناخته شده در مردان شامل ناتواني جنسي، انزال زودرس، انزال ديررس و يا دردناک، درد به هنگام نزديکي و کاهش ميل جنسي است و در مورد زنان، کاهش ميل جنسي، ديسپاروني (آميزش دردناک)، واژينيسموس (انقباض دردناک و غيرارادي ماهيچه هاي واژن به هنگام دخول) و نرسيدن به اوج لذت جنسي (يا ارضا نشدن جنسي) می باشد که همگی آنها با روش های مختلف دارویی، رواندرمانی و یا هیپنوتراپی قابل درمان می باشند.

 

دکتر محمود جهانگیری

 

drmjahangiri.ir

hlmc.ir