رفع افکار و خاطرات مزاحم

کنترل افکار و رفع خاطرات مزاحم

رفع افکار و خاطرات مزاحم

پراکندگی و آشفتگی افکار، میتواند ذهن آدمی را به هم ریخته و تمرکز فکرش را بگیرد. گاهی فراموش کردن خاطرات بد گذشته و رفع افکار مزاحم، برای افراد، به سادگی امکان پذیر نمیباشد به ویژه خاطرات دوران کودکی. این موضوع میتواند موجب آزار مداوم ذهنی و کاهش سطح سلامت جسمی، روانی و اجتماعی انسان شود بخصوص در مورد کسانی که دچار کودک‌آزاری، تجاوز جنسی و حوادث تهدید کننده حیات و … شده‌اند.

عدم مدیریت صحیح افکار و خاطرات، می‌تواند نشانه بیماری و یا ناتوانی افراد باشد که سلامت آنها را در معرض تهدید قرار خواهد داد و گاهی ممکن است فرد را به سمت خودکشی نیز بکشاند. یادآوری دردهای گذشته، باعث ایجاد رنج فراوان می‌شود و در صورتی که فرد مدیریت افکار و خاطرات منفی را نداشته باشد، ممکن است به افسردگی‌های شدید مبتلا شود.

شناسایی منشاء افکار مزاحم، یکی از راهکارهای مهم در مدیریت چنین شرایطی می باشد که این امر گاهی برای افراد امکان پذیر نمی باشد و حتما باید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرند. همچنین یکی از دلایل دردناک بودن خاطرات آزار دهنده گذشته، این است که افراد در ذهن خودشان، آنها را بصورت واقعی ترسیم و تجربه می کنند. بنابراین، کمک به ایجاد انفکاک و جدایی در تصاویر ذهنی فرد نسبت به آن موضوع یا خاطره، می تواند نقش بسزایی در مدیریت شرایط ذهنی و احساسی فرد داشته باشد.

بهره گیری از روش های درمانی مفید هیپنوتراپی و نوروتراپی و همچنین استفاده از تکنیک های تصویرسازی ذهنی، در این زمینه ها، بسیار موثر می باشد و نتایج درخشانی برای بیماران به دنبال خواهد داشت. از این تکنیک ها، میتوان برای ایجاد تغییرات سریع و دائمی در افراد استفاده کرد. تغییراتی همچون تغییر احساسات بد نسبت به خود و دیگران، فراموشی خاطرات و تجارب تلخ گذشته و یا ترک عادت های نامناسب.